Gość spotkania

Głównym gościem spotkania będzie Charles Whitehead.

Przez 11 lat przewodniczący ICCRC – międzynarodowego komitetu koordynującego Katolicką Odnowę Charyzmatyczną. Obecnie posługuje ewangelizacyjnie i prowadzi Sieć Mężczyzn “Harvesters”.
Posługuje w wielu diecezjach w Wielkiej Brytanii i na świecie.
Żonaty z Sue, ojciec 4 dorosłych dzieci, dziadek 5 wnucząt.

W lipcu 2002 Jan Paweł II mianował Charlesa Rycerzem św. Grzegorza.


Charles o sobie – wywiady

Charles-GNO spotkaniu z punkiem w londyńskim metrze, o konfrontacji z przemienioną żoną i o wierze, która zrodziła się z szybkością piłki mknącej po Wimbledonie z Charlesem Whiteheadem rozmawia Weronika Pomierna.
Pełny tekst wywiadu na stronie gość.pl


Więcej o Charlesie…

Charles Whitehead jest szczególnym naszym gościem z uwagi na to, w jaki sposób Pan posługuje się nim w pionierskiej posłudze odnowy życia w Kościele Katolickim. W swej posłudze integruje nurty, które Duch Święty wzbudził w Kościele. Od prawie 40 lat Charles Whitehead jest uznanym głosicielem i nauczycielem – w parafiach, na konferencjach, rekolekcjach, weekendach, specjalistycznych kursach i projektach, zarówno lokalnie, na poziomie narodowym, jak i międzynarodowym. Od ponad 20 lat wydaje magazyn GOODNEWS, jest autorem wielu książek.

Koordynacja pracy ruchów odnowy
W Wielkiej Brytanii należy do grona koordynującego pracę liderów różnych nowych ruchów. W listopadzie 2014 roku uczestniczył w organizacji spotkania wszystkich ruchów z kardynałem Londynu, aby świętować dzieło Ducha Świętego. W tym wymiarze współpracuje z ruchem Focolare.

Odnowa Charyzmatyczna: (międzynarodowo, narodowo i lokalnie)
Podstawową posługą Charlesa Whiteheada była i jest szeroko rozumiana odnowa charyzmatyczna. W ramach tej posługi przewodniczył w latach 1983-2006 pracom Angielskiego Narodowego Komitetu Służby Katolickiej Odnowie Charyzmatycznej, a jednocześnie w latach 1989-2000 był Przewodniczącym Rady ICCRS (Międzynarodowej Katolickiej Służby Odnowie Charyzmatycznej)

Służba odnowie życia w rodzinie
Z uwagi na zaangażowanie w służbę chrześcijańskiej rodzinie i młodym od 1994 roku gromadzi rodziny na wspólnym nauczaniu, świętowaniu i wypoczynku w ramach inicjatywy zwanej „Celebrate”.

Posługa mężczyznom
W 1996 roku rozpoczął posługę dla mężczyzn pod nazwą „Harvesters” (Żniwiarze); jako jej inicjator i przewodniczący organizuje z mężczyznami coroczne spotkania i konferencje.

Alfa
Charles jest dobrym przyjacielem Pastora Nicky Gumble’a, lidera Alfy. W 1996 r. rozwinął inicjatywę „Alfa dla katolików„, która miała na celu dopomóc katolickim parafiom i grupom prowadzić kursy Alfa. Obecnie „Alfa dla katolików” jest częścią posługi Holy Trinity Church, Brompton; oba rodzaje Alfy rozprzestrzeniły się na cały świat. Również z inicjatywy Charlesa i jego współpracy z Davidem Payne powstała CaFe (Catholic Faith Exploration), która produkuje płytki DVD do użytku w katolickich parafiach, jako ciąg dalszy samego Kursu Alfa. Obecnie około 1000 parafii w Wielkiej Brytanii posługuje się tymi kursami.

Nowa Ewangelizacja
Od 1996 roku Charles Whitehead przewodniczy Katolickiej Posłudze dla Ewangelizacji, wyposażającej parafie i kościoły lokalne w materiały, źródła zapewniające nauczanie ewangelizacyjne i formację. Jeżeli chodzi o Szkoły Nowej Ewangelizacji: współpracował bezpośrednio z ojcem Tomem Forrestem, założycielem inicjatywy „Ewangelizacja 2000” oraz Stowarzyszenia Katolickich Koordynatorów Szkół Ewangelizacji (ACCSE-2000/), a także m.in. z Jose Prado Floresem.

Wspólnoty
Od lat 80tych Charles pozostaje w stałym kontakcie z założycielem wspólnoty Chemin Neuf – o. Laurentem Fabre i współpracuje z tymi wspólnotami na terenie Wielkiej Brytanii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *